Blog

13-09-2016

Ja po prostu wiem lepiej. Samodzielność OFF.

Temat na dziś: Ja po prostu wiem lepiej. Samodzielność OFF.

Zaczyna się szybko. Pierwsze jej oznaki pojawiają się u dziecka około pierwszego roku życia, kiedy próbuje ono pokonać trudności przy chodzeniu. Jacy my wtedy jesteśmy dumni! Potem próbuje samo jeść. Wtedy już nie jest tak fajnie, bo wiemy jak wyglądają próby jedzenia zupy przez 1,5 rocznego szkraba. A potem: ubieranie się. I wtedy dopiero zadajemy sobie pytanie: Dlaczego właśnie nas Bóg wystawia na tak ciężką próbę ? Ale od początku.

„Kochana Mamo, Kochany Tato!

Nie biegaj, bo się przewrócisz, nie dotykaj, bo zepsujesz - a skąd wiesz ?
Jasiek biega i
żyje.

I trochę mi wstyd, że kapcie mi zakładasz w przedszkolu. Ja wiem, spieszysz się do pracy ale Ewelinka tak się dziwnie na mnie patrzy…”

Franek

Dziecko żyje w relacji z innymi ludźmi. Dzieci są mu potrzebne do zabawy, a dorośli są mu potrzebni do rozwoju i od nich zależy, czy będzie miało okazję doświadczyć różnych sytuacji, a tym samym nauczyć się, jak w nich postępować. Jednak wielu rodziców ma trudność z samodzielnością wśród dzieci. Dlaczego ?

A zrobi sobie krzywdę; To dla niego za trudne; Brak mi cierpliwości; Jest jeszcze takie małe; Jeszcze się w życiu napracuje.

Dlatego też rodzice dopinają kurteczkę, poprawiają czapeczkę, zakładają buty, wycierają rączki, karmią i tak dalej…

Należy pamiętać, że wychowywać dziecko mądrze to znaczy aby stawiać mu wymagania, oczywiście odpowiednie do wieku i możliwości. Wychowywać to zrezygnować z wyręczania, pozwolić na zmaganie się z własnymi problemami, na uczenie się na błędach.Tak! Troska o bezpieczeństwo jest konieczna, ale w granicach zdrowego rozsądku.

Pośpiech, niecierpliwość i wyręczanie w czynnościach, które dla nas dorosłych wydają się proste, ale dla maluchów niejednokrotnie bywają skomplikowane i wymagają wiele wysiłku, na pewno nie pomoże w uzyskaniu przez przedszkolaka samodzielności. Ba, przyjdzie taki moment, że dziecku zacznie być wygodnie kiedy będziemy go wyręczać ze wszystkich możliwych czynności, które już umie wykonać.
Dzieci uwielbiają być „małymi pomocnikami” w domu i w przedszkolu! Naprawdę! Próbowaliście kiedyś ? Chętnie wykonują takie czynności jak dorośli i starają się ich naśladować. Dlatego, jeśli dziecko chce pomóc Ci przy obiedzie nie odganiaj go, ale pozwól na wykonanie czegoś prostego i bezpiecznego. A potem pochwal! Nie żałuj!

A teraz mała ściąga dla Rodziców:
  • 3 latek potrafi rozsunąć zamek w bluzie czy kurtce, włożyć skarpetki.Nie ma problemu aby mieszać łyżeczką w kubeczku lub w misce czy też nadziać jedzenie na widelec i wziąć do ust. Większość potrafi załatwić się do toalety i spuścić wodę.
  • 4 latek potrafi zjeść samodzielnie posiłek, posługując się łyżką i widelcem, umyć samodzielnie twarz i ręcę. Nie ma problemu aby włożyć spodnie czy też luźną bluzę czy wydmuchać samodzielnie nos w chusteczkę.
  • 5 latek potrafi zapiąć ubranie na guziki. Ma zwyczaj mycia rąk przed jedzeniem. Potrafi się podetrzeć po załatwieniu do toalety, w kąpieli myje się samo oraz samodzielnie myje zęby.

Wszystko, co przedszkolak wykona własnymi rękami, do czego dojdzie własną myślą,

co przeżyje – buduje jego umiejętności, wiedzę o sobie i innych oraz o świecie.
Więc kiedy usłyszymy takie słowa: „Ja sam! to niech tak się stanie! To niełatwa próba dla Was, wiem. Jednak warto pamiętać, że człowiek, który dobrze o sobie myśli, jest z siebie dumny, ma odwagę, by stawiać czoła wyzwaniom, które przynosi życie. A przecież takie dzieciaki chcemy mieć w domu, prawda ?

„ Jeżeli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższa jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania” Janusz Korczak.

Powodzenia Kochani!

Korzystanie z naszej strony, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia. W każdej chwili mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące cookies na poziomie swojej aplikacji.

Rozumiem