Blog

30-01-2017

Słowo TAK jako symbol miłości ?

Słowo TAK jako symbol miłości ?

Jak często mówisz tak, choć w głębi wolałabyś powiedzieć nie ?
Ile razy słowo tak jest nieszczere, podyktowane wygodą czy brakiem cierpliwości ?
Jeśli zdarza Ci się to częściej niż raz dziennie to usiądź wygodnie i przeczytaj.

Proste słowo: TAK. Słowo pozytywnie nastawione. TAK sakramentalne, TAK dla ważnych dla nas i dla naszych bliskich decyzji. Prawdziwe TAK, daje nam szansę, chęć stworzenia wspólnej przestrzeni dla miłości, przyjaźni, szacunku, udanej współpracy.

Ale od początku.

Kiedy dziecko się rodzi, traktujemy Je oraz wszystko co się dzieje wokół jako dar. Niezaprzeczalnie tak jest. Ale wiadomo również, że wiek niemowlęcy jest najprzyjemniejszy i najmniej uciążliwy w kwestii wychowawczej. Kiedy dziecko zaczyna mówić, wszystko się zmienia. Przed nami człowiek. Trochę mniejszy ale również myślący, próbujący wiele rozumieć, życie sobie poukładać ;)

Autonomia, chęć samodzielności małego człowieka nie zawsze nam dorosłym pasuje, nie zawsze jest zgodny z naszymi oczekiwaniami…

Okazuje się, że słowo tak już nie jest zabarwione na różowo, kosztuje nas coraz więcej.
I w tym momencie najczęściej pojawia się słowo NIE. Używamy go coraz częściej, ponieważ dziecko staje się samodzielne i niekiedy pojawia się konieczność reagowania na jego zachowanie, które nie zawsze jest zgodne z naszymi zasadami, wartościami, granicami, uczuciami czy doświadczeniem.
My dorośli, traktujemy słowo NIE, które wypowiadają nasze dzieci, bardzo dotkliwie, zapominając, że dziecięca negacja jest absolutnie szczera i pozbawiona złej woli, ukrytych pretensji i złośliwości. Naprawdę!
Dzieci tym słowem wyznaczają swoje terytorium nie strzelają z armaty nam prosto w serce czy też w łeb. Będziecie o tym pamiętali ?
Dzieci przypominają badaczy aniżeli uczniów. Eksperymentują i wyciągają wnioski. Nie jest tak, że my w taki sposób najszybciej się uczymy ?
Mówienie nie wymaga szczerości i odwagi. Nie sądzicie ? Skoro dzieci potrafią to może i my zaczniemy stosować ?
Im więcej razy zdecydujemy się powiedzieć przemyślane nie teraz to w późniejszym czasie zaoszczędzimy sobie wiele czasu i pracy związanej w wychowaniem dzieci.
Dobrze, to co oznacza przemyślane NIE ?
Przemyślane nie to nienadużywane,które nie staje się źródłem lęków, hamulcem ciekawości, ograniczeniem wyobraźni i kreatywności dziecka. Przemyślane nie musi być konsekwentne.

Uprzejmość to wyraz szacunku dla dziecka, natomiast stanowczość, to wyraz szacunku dla siebie oraz umiejętność dostosowania się do wymogów sytuacji.

A kompromis ?
Nie ma w nim nic złego, jeżeli nie poświęcamy swoich najważniejszych granic czy potrzeb, bo wtedy to już nie jest kompromis z kimś innym, tylko z samym sobą, a to już źle.

Korzystanie z naszej strony, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia. W każdej chwili mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące cookies na poziomie swojej aplikacji.

Rozumiem