Blog

13-09-2016

Wir codzienności. Hamowanie naturalnej radości życia i ciekawości dziecka.

„Kochana Mamo, kochany Tato!

jak przyjeżdża do nas ciotka Monika i jak tak sobie usiądziecie i czasem Was posłucham to sobie myślę, że Wasze życie jest straszne. Nie cieszy Was nic. Ten pająk co cały dzień wspina się na nasz stół ogrodowy - jakie to ekstra! A Ty nawet nie spojrzałaś. O tym kredycie na sto lat Ciotce opowiadałaś.

I jak jesteśmy w kinie to, Wy dorośli, nigdy się tak głośno nie śmiejecie. Tylko uciszacie nas, bo pewnie komuś to przeszkadza. Zero zabawy te Wasze dorosłe życie. Chyba nie chcę być już taki dorosły. Bo po co mi to ?

Franek

Świetna zabawa, luz i niewyczerpane źródła energii i entuzjazmu. Kiedy to było ? No właśnie. Jak byliśmy dziećmi, bo wtedy nikt się nie martwił o spłatę kredytu i nie kładł się o 22 spać z wywalonym jęzorem, bo rano trzeba wstać do roboty. A i do tego wychowanie dziecka. Przecież to taka ciężka praca. A dwójka, trójka. Katastrofa. Trzeba przekazać odpowiednie wzorce, postawy, nauczyć odpowiedzialności, aby ich życie jakie było… No właśnie - jakie było ?

Dzieci smakują życia w sposób bezpośredni i spontaniczny. To już wiecie. Rzadko myślą o tym, co stało się tydzień temu lub co wydarzy się za miesiąc. Nie planują, nie rozmyślają. Każdego dnia poznają świat poprzez obraz, dźwięk, dotyk, zapach i wyobraźnię.

Ich świat jest pełen magii, cudów i silnego poczucia, że wszystko jest możliwe.

Dlatego czasem warto - przyklejając plastra na rozwalone kolano opowiedzieć historię jego magiczności. Kiedy podajemy dziecku lekarstwo na ból zęba można opowiedzieć o robotnikach, którzy w nim pływają i którzy będą mieszkać na języku aby pilnować tej wielkiej dziury, dopóki nie wrócimy z wakacji (Sprawdzone! Właśnie jesteśmy na urlopie i mamy robotników na języku u Franka).

Ukształtowanie w dziecku radosnego spojrzenia na otaczającą go rzeczywistość jest niezwykle cennym darem, jaki możemy w nim zaszczepić. Ponadto, nie od dziś wiadomo, że humor i radość ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne, wzmacniając nasz układ odpornościowy oraz pomagając nam przetrwać życiowe kryzysy.

Więc spójrzcie czasem na ten - najzwyklejszy kamień na świecie - jak na cudo świata!

Pośmiejcie się w kinie tak aby w pierwszym rzędzie Was słyszeli i aktywnie uczestniczcie w życiu dziecka, obserwujcie je, szczerze się nim interesujcie! Tak, teraz! Kiedy macie na nie wpływ! Kiedy jesteście najważniejszymi ludźmi w ich życiu! Warto posłuchać dzieci, spojrzeć ich oczami na świat i zwyczajnie z nimi pobawić. Ważne, by wygospodarować czas zarezerwowany TYLKO dla dziecka.

Nie zawsze to się udaje, ale nie zapominajmy, że wychowywanie jest też fascynującą przygodą, która może być źródłem satysfakcji dla nas!

I jeszcze jedno. Nie przenoś swoich niespełnionych planów, marzeń na dziecko.

Zauważaj i rozwijaj zainteresowania i wspieraj go w ich realizacji. A co najważniejsze ale i najtrudniejsze:

„Pozostań dzieckiem, aby cię zawsze mogły kochać twoje dzieci.”

Powodzenia Kochani!

Korzystanie z naszej strony, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia. W każdej chwili mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące cookies na poziomie swojej aplikacji.

Rozumiem